Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Cukrzyca typu 2: Czy marihuana może pomóc?

Cukrzyca typu 2: Czy marihuana może pomóc?

Posted by Lori Ann Reese on 08/25/2020 in Dolegliwości i schorzenia

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Potrzebny czas: 9 minut. Czy medyczna marihuana pomaga osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2? Według wielu badań klinicznych, może. Badania medyczne sugerują, że kannabinoidy mogą zmniejszyć stan zapalny, zapewnić ulgę w bólu i pomóc w ochronie receptorów nerwowych. Zarówno dla chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Jak skuteczna jest marihuana w leczeniu neuropatii cukrzycowej i uśmierzaniu bólu? Kannabinoidy "rozmawiają" z układem endokannabinoidowym organizmu, w niektórych przypadkach lepiej niż inne rodzaje środków przeciwbólowych lub uśmierzających ból. A konopie wchodzą w konflikt z bardzo niewielką ilością leków, w porównaniu z przepisywanymi na receptę NLPZ i opioidami. Czy medyczna marihuana może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom nerwów u cukrzyków? Istnieją nie tylko dowody kliniczne, które sugerują, że medyczna marihuana może pomóc zmniejszyć uszkodzenia nerwów u pacjentów z długotrwałą hiperglikemią, ale może również pomóc w regeneracji lub naprawie receptorów nerwowych.

Cukrzyca jest nazywana "cichym zabójcą". Dopóki przewlekła choroba nie posunie się do przodu i u pacjenta nie rozwiną się komplikacje, jest niemożliwa do wykrycia. Objawy mogą być niezauważalne. A co czyni ją jeszcze trudniejszą do rozpoznania, to fakt, że cukrzyca typu 2 może naśladować inne schorzenia.

Niektóre stany dodały cukrzycę do listy kwalifikujących się schorzeń. Inne stany mogą to rozważać, ponieważ liczba pacjentów z tym rozpoznaniem wzrasta w Stanach Zjednoczonych. Badania nad stosowaniem kannabinoidów w leczeniu objawów cukrzycy wykazały pozytywne korzyści dla pacjentów.

W zależności od stanu, w którym mieszkasz, możesz być w stanie uzyskać kartę medycznej marihuany dla cukrzyków. Niektóre stany uwzględniły ją jako kwalifikujący się stan zdrowia. Inne stany, takie jak Luizjana, pozwoliły lekarzom określić, czy marihuana może być korzystna dla zdrowia ich pacjentów.

Jeśli masz cukrzycę typu 2 i myślałeś o uzyskaniu karty medycznej marihuany, dowiedz się, dlaczego naukowcy uważają, że marihuana może pomóc. Nie tylko w radzeniu sobie z bólem. Cannabis może również pomóc chronić i leczyć uszkodzenia nerwów spowodowane przez neuropatię cukrzycową.

Ilu Amerykanów choruje na cukrzycę typu 2?

Według najnowszych danych dostarczonych przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w 2020 roku, może być około 34,2 milionów Amerykanów, którzy mają zdiagnozowaną cukrzycę. CDC stwierdza, że 26,9 mln Amerykanów ma tę przewlekłą chorobę. Jednak kolejne 7,3 miliona osób może nawet nie wiedzieć, że cierpi na zagrażającą życiu chorobę przewlekłą.

Co jest najbardziej niepokojące, to liczba osób ze stanem przedcukrzycowym w USA. Czy wiesz, że 88 milionów Amerykanów ma stan przedcukrzycowy?

Pacjenci ci mają podwyższony poziom glukozy we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi jest oznaką, że organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny. Chociaż pacjenci ci nie chorują na cukrzycę (jeszcze), są w grupie podwyższonego ryzyka. Źródło Web 2020: CDC.gov

Trzy różne typy cukrzycy

Istnieją trzy rodzaje cukrzycy:

    Cukrzyca ciążowaCukrzyca typu 1Cukrzyca typu 2

Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Iowa wykazały, że cukrzyca typu 2 jest wciąż najbardziej powszechnym schorzeniem. Spośród wszystkich Amerykanów, u których zdiagnozowano cukrzycę, 91,2% ma cukrzycę typu 2. Obecnie, około 1 na 3 Amerykanów ma stan przedcukrzycowy.

Seniorzy w wieku powyżej 65 lat stanowią 24,2 miliona osób zdiagnozowanych w całym kraju.

Jakie są symptomy cukrzycy?

Jednym z pierwszych objawów, które może zauważyć osoba z cukrzycą jest suchość w ustach i uporczywe pragnienie. Pragnienie jest naturalnym mechanizmem wyzwalającym i obronnym organizmu. Twoje ciało wie, kiedy poziom cukru we krwi staje się niebezpiecznie wysoki. Picie wody może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi poprzez jego wypłukanie.

Innym częstym objawem cukrzycy jest chroniczne zmęczenie. Odczuwanie zmęczenia jest w porządku od czasu do czasu. Ale jeśli zazwyczaj masz dużo energii, a ciągle czujesz się wyczerpany, może to być wczesny znak ostrzegawczy.

Komórki krwi przeładowane glukozą (cukrem) nie mogą efektywnie przenosić tlenu. Niższy poziom tlenu we wszystkich częściach ciała oznacza mniej energii. A bez wystarczającej ilości insuliny organizm nie może przekształcić glukozy w energię.

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 rzadko doświadczają niskiego poziomu glukozy, ale to również może przyczyniać się do zmęczenia. Na obu końcach skali (zbyt wysokim lub zbyt niskim), hipoglikemia i hiperglikemia mogą doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, ataku serca, udaru, uszkodzenia nerwów i tkanek, i nie tylko.

Neuropatia cukrzycowa i medyczna marihuana

Wyobraź sobie uczucie miliona szpilek kłujących cię w tym samym czasie. Wrażenie neuropatii cukrzycowej w organizmie może być przeszywające. Ból w neuropatii cukrzycowej może powodować dyskomfort w ciągu dnia, ale dla wielu pacjentów, pogarsza się w nocy.

Naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że niższe temperatury mogą nasilać neuropatię. Może to być również spowodowane częstym oddawaniem moczu, co pogarsza jakość snu, a to z kolei może zwiększać wrażliwość i percepcję bólu.

Neuropatia cukrzycowa jest spowodowana przez nerwy, które uległy uszkodzeniu z powodu wysokiego poziomu glukozy. Ulegają one "wypaleniu" i zaczynają wysyłać sygnały w całym ciele, które przekładają się na ból: długotrwała hiperglikemia uszkadza mikronaczynia endoneuryczne i tkanki nerwowe.

Kannabinoidy są stosowane terapeutycznie u pacjentów, którzy cierpią na inne rodzaje bólu neuropatologicznego, takie jak stwardnienie rozsiane. Niektóre badania sugerują, że marihuana może powodować neuroregenerację lub gojenie się uszkodzonych komórek nerwowych. Konopie indyjskie mają również właściwości przeciwbólowe, które są korzystne dla pacjentów z cukrzycą.

Czy medyczna marihuana może pomóc osobom z cukrzycą typu 2?

W jaki sposób medyczna marihuana może pomóc? "Korzystny wpływ leczenia ekstraktem z Cannabis sativa na neuropatię wywołaną cukrzycą i stres oksydacyjny" to opublikowane badanie kliniczne. Zostało ono ukończone przez Wydział Biotechnologii i Bioscience, Uniwersytetu Milano-Bicocca.

Badanie to jest jednym z fundamentów nowych, ekscytujących badań nad medyczną marihuaną dla cukrzyków. Badania Uniwersytetu w Mediolanie sugerują, że szczepy Sativa marihuany są najlepsze w przypadku hiperglikemii.

Przeciętna Sativa ma ponad 60 unikalnych kannabinoidów. A odmiany z dominacją Sativy są bogate w fitokannabinoidy. Zarówno receptory kannabinoidowe CB1 jak i CB2 są odpowiedzialne za ból sensoryczny. W badaniu, konopie indyjskie podniosły poziom przeciwutleniaczy, w tym glutationu (GSH). Przeciwutleniacze pomagają zoptymalizować funkcjonowanie komórek i mogą pomóc w naprawie uszkodzonych tkanek, w tym receptorów nerwowych odpowiedzialnych za ból neuropatyczny.

Radzenie sobie z zaburzeniami nastroju związanymi z cukrzycą

Ludzie, którzy mają cukrzycę typu 2 może wystąpić problemy z regulacją ich ³ nastroju. Hiperglikemia jest, gdy organizm ma zbyt dużo cukru, że nie może przetwarzać na energię. Hipoglikemia jest, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości glukozy.

Zarówno hiperglikemia, jak i hipoglikemia mogą przyczyniać się do zmęczenia. Zmęczenie może objawiać się jako drażliwość. Pacjenci z cukrzycą typu 2, która nie jest dobrze kontrolowana za pomocą leków i diety niskowęglowodanowej, mogą odczuwać różne emocje, od depresji po rozdrażnienie. Mogą oni również mieć większe trudności z radzeniem sobie ze stresem.

Wielu pacjentów z cukrzycą typu 2 zmaga się z objawami zdrowotnymi, które mogą być trudne do opanowania. Ścisła dieta niskowęglowodanowa jest wymagana do utrzymania poziomu glukozy. Menu może ograniczać takie rzeczy jak soki owocowe, desery, chleb, ziemniaki i inne wygodne potrawy.

Dla pacjenta może to oznaczać, że nie może już jeść swoich ulubionych potraw. Stres związany z powikłaniami cukrzycy typu 2 jest kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do niepokoju lub objawów depresji. Cukrzyca jest stanem zdrowia, który zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, niektórych rodzajów nowotworów, chorób nerek i innych problemów.

Dla większości pacjentów jest to bardzo przytłaczające. Gdziekolwiek się obrócisz, żywność jest naładowana tłuszczem, kaloriami i węglowodanami, których spożywanie jest niebezpieczne. Może pojawić się poczucie winy i złość, kiedy wysiłki nie przynoszą rezultatów w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Marihuana może potencjalnie obniżyć nadciśnienie i poprawić krążenie

Nadciśnienie może zwiększać grubość ścian głównych tętnic. Kiedy tak się dzieje, sercu trudniej jest przepchnąć krew do wszystkich części ciała.

Jeśli ktoś choruje na cukrzycę, jego krew jest grubsza (dzięki wysokiemu poziomowi glukozy). Krew wolniej przepływa przez żyły i tętnice. W takiej sytuacji krew odkłada więcej blaszek miażdżycowych na wewnętrznej stronie każdej żyły lub tętnicy. Z czasem prowadzi to do dalszego zwężania się tętnic.

Blokady tętnic są jedną z głównych przyczyn zawału serca i udaru mózgu. Niski poziom dostarczania krwi do różnych obszarów ciała położonych dalej od serca (dolne partie nóg i stóp) mogą zostać pozbawione tlenu. I bardziej podatne na poważne infekcje.

Dlaczego rany goją się dłużej, gdy masz cukrzycę?

Gojenie się rany na stopie lub nodze u osoby z cukrzycą może trwać bardzo długo. Może to również prowadzić do zagrażających życiu infekcji, ponieważ złe krążenie uniemożliwia również dostarczanie białych krwinek (WBC). Komórki te znane są również jako leukocyty lub leukocyty i stanowią system obronny przed wirusami i infekcjami bakteryjnymi.

Jak może pomóc medyczna marihuana? Niektóre szczepy konopi, które mają wysoki poziom CBD, mogą zapewnić korzyści przeciwzapalne dla pacjentów z cukrzycą. American Society for Clinical Investigation (JCI Insight) opublikowało badanie medyczne z 2017 roku, które wspierało CBD w leczeniu ² nadciśnienia.

Badanie donosiło, że: "ostre podawanie CBD zmniejsza spoczynkowe ciśnienie krwi, z niższą objętością wyrzutową i wyższą częstością akcji serca. Ta odpowiedź może być wtórna do znanych właściwości anksjolitycznych CBD". Źródło Web 2020: www.ncbi.nlm.nih.gov

Niższe ciśnienie krwi może pomóc osobom z cukrzycą zmniejszyć problemy z krążeniem oraz ryzyko infekcji i amputacji. Odmiany medycznej marihuany o wysokiej zawartości CBD mogą również zmniejszyć zagrożenia sercowo-naczyniowe u osób z cukrzycą typu 2.

Wrażliwość na insulinę i zdrowe zarządzanie wagą dla osób z cukrzycą typu 2

Otyłość jest zagrożeniem dla zdrowia każdego człowieka i może zwiększyć potencjał rozwoju chorób przewlekłych. Jednak dla osoby chorej na cukrzycę, zwiększona masa ciała niesie ze sobą dodatkowe obawy i czynniki ryzyka. A także stres, który uwalnia kortyzol, hormon stymulujący apetyt i łaknienie.

Główną przyczyną cukrzycy jest nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki (organu, który produkuje insulinę). Kiedy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, organizm nie jest w stanie regulować poziomu glukozy.

Insulina jest hormonem, który wykrywa, że poziom glukozy jest wyższy niż powinien. Kiedy tak się dzieje, hormon insuliny wysyła sygnały do komórek mięśniowych i wątrobowych oraz komórek tłuszczowych, aby wchłonęły cukier. Lub wchłonąć go. W wątrobie, ten dodatkowy cukier jest przekształcany w glikogen. Po zmagazynowaniu, glikogen może być wykorzystany do produkcji energii (bez znacznego podnoszenia poziomu cukru we krwi).

Niski poziom insuliny przyczynia się do przyrostu masy ciała u pacjentów z cukrzycą typu 2

Ludzie, u których zdiagnozowano cukrzycę, nie produkują wystarczającej ilości insuliny, aby skutecznie magazynować cukier lub przekształcać go w glikogen. Oznacza to, że glukoza (cukier) nadal gromadzi się w organizmie, w każdej tkance i w krwiobiegu. Im więcej cukru, tym więcej insuliny jest uwalniane, aż trzustka w zasadzie "spali się".

Cukier, który nie może być ⁴metabolizowany (lub wykorzystany do produkcji energii) musi być przekształcony w coś, co organizm może wykorzystać. Kiedy cukru lub glukozy jest za dużo, organizm sięga po następną najlepszą rzecz, magazynując go w postaci tłuszczu - głównie w okolicy tułowia, tworząc rozkład masy ciała w kształcie "jabłka". Jest to najbardziej niebezpieczne miejsce do przechowywania dodatkowego tłuszczu, ponieważ komórki tłuszczowe odkładają się również na głównych narządach, takich jak wątroba i nerki.

Tkanki tłuszczowe na głównych narządach utrudniają ich zdrowe funkcjonowanie. Dlatego właśnie choroby nerek i wątroby są silnie powiązane z cukrzycą typu 2.

Co z syntetycznymi kannabinoidami: Czy są one bezpieczne w użyciu?

Zawsze, gdy pojawia się sprzeciw wobec stosowania medycznej marihuany u pacjentów z cukrzycą, sugeruje się stosowanie syntetycznych kannabinoidów. Są to leki, które zostały opracowane przez firmy farmaceutyczne w celu przepisywania ich przez lekarzy. Syntetyczne kannabinoidy są również znane jako K2 lub "Spice".

Marinol to jeden z produktów, który jest syntetyczną marihuaną. Jest on przepisywany pacjentom chorym na raka, którzy doświadczają skrajnych mdłości w wyniku chemioterapii. Marinol naśladuje niektóre z efektów silnej marihuany Sativa. Jest on również przepisywany osobom z AIDS, anoreksją, a FDA zatwierdza go do użytku medycznego.

Syntetyczna marihuana jest produkowana i nazywana dronabinolem (zamiast tetrahydrokannabinolem, lub THC). Generyczna wersja "dronabinol" kosztuje około 130 dolarów za trzydziestodniowy zapas w aptece. Nie generyczna lub markowa wersja Marinolu może kosztować ponad 300 dolarów miesięcznie. Istnieją inne rodzaje dronabinoli, w tym na receptę Cesamet i Epidiolex.

Niektóre ze znanych skutków ubocznych stosowania syntetycznej marihuany obejmują nadmierne zatrucie (wyższy haj niż w przypadku palenia marihuany). Efekt może być przytłaczający dla pacjenta i powodować lęki, halucynacje, kołatanie serca, agresywne nastroje, obrzęk mózgu i napady.

Czy medyczna marihuana może być stosowana w profilaktyce cukrzycy typu 2?

Jeśli rosnąca liczba badań medycznych nad konopiami indyjskimi i cukrzycą typu 2 jest prawidłowa, rozwiązaniem dla opieki zdrowotnej może być marihuana o wysokiej zawartości CBD. Każdego roku ponad 79 535 osób umiera (według CDC) z powodu cukrzycy. A liczba ta może być wyższa, ponieważ przyczyną śmierci może być inne zdarzenie zdrowotne lub stan przewlekły.

Co by się stało, gdyby każdy stan zalegalizował medyczną marihuanę pod nadzorem wyszkolonego lekarza dla pacjentów z cukrzycą? Co by się stało, gdyby osobom z cukrzycą typu 2 przepisywano naturalną marihuanę Sativa, aby zapobiec uszkodzeniu nerwów i innym problemom zdrowotnym?

Być może zobaczymy niektóre z tych danych zdrowotnych za kilka lat, ze stanów, które dodały cukrzycę typu 2 do swojej listy kwalifikujących się schorzeń. I być może, niższy wskaźnik diagnoz typu 2 i postępujących przewlekłych powikłań zdrowotnych u pacjentów.

Referencje

    Matthew N. Hill et al. Endogenna sygnalizacja kannabinoidowa jest niezbędna do adaptacji stresu. PNAS May 18, 2010 107 (20) 9406-9411.Khalid A. Jadoon, Garry D. Tan, and Saoirse E. O'Sullivan. A single dose of cannabidiol reduces blood pressure in healthy volunteers in a randomized crossover study.Jacob D Meyer et al. Serum Endocannabinoid and Mood Changes After Exercise in Major Depressive Disorder. Med Sci Sports Exerc. 2019 Sep;51(9):1909-1917.Bela Horvath, Partha Mukhopadhyay et al. The Endocannabinoid System and Plant-Derived Cannabinoids in Diabetes and Diabetic Complications.