Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Jak konopie wpływają na regenerację kości?

Naukowcy już od dłuższego czasu zajmują się badaniem tego, jaki jest wpływ marihuany na stan kości. Ich najnowsze odkrycia potwierdzają przy tym, że wpływ ten zmienia się wraz z wiekiem samego pacjenta. Badania potwierdziły, że choć kannabinoidy mogą zmniejszać wytrzymałość kości u młodych pacjentów, w przypadku osób starszych ich działanie jest odwrotne.

wpływ konopi na kościTe same substancje zapewniają skuteczną ochronę przed osteoporozą oraz procesem osłabiania kości, do którego dochodzi wraz z wiekiem. Najnowsze badania związane są z obserwacją myszy, można mieć jednak nadzieję, że płynące z nich wnioski uda się wykorzystać również po to, aby pomagać ludziom. Nie można przy tym nie zgodzić się z tym, że temat jest ważny, osteoporoza jest bowiem chorobą, z którą zmaga się nawet trzydzieści procent kobiet i dwanaście procent mężczyzn.

Badacze dowodzą, że konopie mogą przyczynić się do wyłączenia pewnych występujących naturalnie w organizmie cząsteczek odpowiadających za rozwój tego schorzenia. Już od pewnego czasu wiemy zresztą, że receptor CB1 aktywowany z użyciem marihuany wpływa na proces regeneracji kości, choć nadal trwają badania, które mają odpowiedzieć na pytanie o to, z jakimi dodatkowymi skutkami się to wiąże. Nowe badania potwierdziły, że kannabinoidy spowolniły rozwój i regenerację tkanki kostnej u młodych myszy, okazało się jednak, że u osobników starszych można było obserwować tendencję do zmniejszenia utraty masy kostnej. Starsze myszy nie musiały też zmagać się z dotkliwym procesem odkładania się tłuszczu w kościach.