Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Konopie indyjskie stymulują regenerację kości

konopie a regeneracja kościOd dłuższego czasu znany jest fakt, że u osób młodych marihuana może powodować wzrost ryzyka wystąpienia osteoporozy. Badania naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu wykazały jednakże u osób starszych zachodzi dokładnie odwrotny proces. Ich wyniki testów na myszach publikuje „Cell Metabolism”.

Osteoporoza dotyka co trzecia kobietę i co ósmego mężczyznę. Za jej wystąpienie odpowiedzialne jest wiele czynników, pośród których znajduje się także receptor CB1, którego aktywność jest bezpośrednio związana z osłabieniem kości. W obecności marihuany jego działanie się zmienia i może stanowić wsparcie w procesie regeneracji kości, chociaż jeszcze nie udowodniono ponad wszelką wątpliwość, czy jego działanie będzie miało skutki ogólnie pozytywne czy negatywne.

Arthritis Research Campaign - instytut zajmujący się badaniem schorzeń reumatoidalnych, sfinansował kolejne badanie na myszach. W ich trakcie podawano osobnikom substancję aktywną konopi indyjskich, która stymulowała receptory CB1. U osobników młodszych nastąpiło spowolnienie regeneracji kości, ale u osobników starszych zahamowany został proces odkładania się w kościach tłuszczu, który współwystępuje przy osteoporozie. Zdaniem profesora Stuarta Ralstona z Edynburskiego uniwersytetu są to bardzo istotne i nawet ekscytujące wyniki oraz poważny krok naprzód w rozwoju metod walki z osteoporozą. Potrzebne są oczywiście dalsze badania, które zostaną już przeprowadzone na ludziach i pokażą realne działanie marihuany na nasz kościec. Oczekiwania są jednak bardzo duże i naukowcy podchodzą do badań w sposób niezmiernie optymistyczny.