Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Ketamina może pomóc weteranom z PTSD

Ketamina może pomóc weteranom z PTSD

Posted by Lori Ann Reese on 07/27/2020 in Ketamina

Zawartość medyczna recenzja przez Dr Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Wyobraź sobie, że budzisz się rano i czujesz się tak, jakbyś nadal był na linii frontu. Dla amerykańskich weteranów horror i strach, z jakimi musieli się zmierzyć w czasie walki, może być powodem trwającej całe życie niepełnosprawności. Jest to poziom traumy, którego cywile mogą nigdy nie doświadczyć. Jednak w jakiś sposób oczekuje się, że weterani poradzą sobie z tym przy pomocy niewielu środków. Czy Ketamina może pomóc w rozwiązaniu PTSD u naszych weteranów?

Głośny dźwięk. Widząc lub słysząc broń. Gwałtowne protesty polityczne w twoim mieście i w wiadomościach. Istnieje wiele wyzwalaczy, z którymi weterani z PTSD muszą sobie radzić. Za każdym razem przywracają ich do pierwotnej traumy. Jakby to było zaledwie wczoraj. Nigdy nie wiedzą, kiedy pojawią się objawy PTSD. Nie są w stanie przewidzieć, jak mogą zareagować, ani jak silna będzie ich reakcja emocjonalna na traumatyczne wspomnienie.

Ilu weteranów ma PTSD?

Nie każdy amerykański weteran cierpi na zespół stresu pourazowego. Ale 12% weteranów (szczególnie weteranów wojny w Zatoce Perskiej) ma umiarkowany lub ciężki PTSD. Objawy mogą być tak uciążliwe, że mogą wpływać na szanse zatrudnienia, relacje osobiste i samoopiekę.

Kraje na całym świecie, w tym Kanada, szybko rozwijają leczenie ketaminą. Kliniki te koncentrują się na terapiach PTSD i depresji opornej na leczenie. Pierwszą grupą, która zaczęła próbować terapii ketaminowych w amerykańskich badaniach klinicznych, są weterani, za pośrednictwem programu zdrowotnego VA. Wskazówka, że formalne kliniki leczenia ketaminą mogą być na horyzoncie jako opcja leczenia zdrowia psychicznego w przyszłości.

Co jest innego w ketaminie i innych psychodelicznych leków, które mogą pomóc weteranom z PTSD i TRD? Jak leki psychodeliczne penetrują najgłębsze emocjonalne źródła depresji i lęku, aby pomóc uwolnić pacjentów od objawów niepokoju? Przyjrzyjmy się bliżej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób terapie psychodeliczne mogą poprawić jakość życia.

Dlaczego weterani mają wyższy wskaźnik traumy i depresji?

W najgorszym dniu w pracy możesz spodziewać się, że zobaczysz i doświadczysz około 5% tego, co przeżywa przeciętny amerykański weteran. Czy są one rozmieszczone w domu jako ochrony granic lub w odpowiedzi na klęski żywiołowe lub rozmieszczone za granicą w operacjach wojskowych. Praca bierze żniwo na zdrowie psychiczne naszych żołnierzy.

Źródła zespołu stresu pourazowego mogą obejmować te scenariusze:

    Doświadczenie bliskie śmierciŚwiadectwo śmierci lub cierpienia przyjaciela w służbie wojskowejSytuacje wysokiego ryzyka, takie jak rozpraszanie min lub ataki pociskami przeciwpancernymi na konwojeStraty w ludziach cywilnych i obrażenia podczas wojnyDoświadczenie lub bycie świadkiem zbrodni wojennychZnęcanie się lub wiktymizacja w wojsku amerykańskim (w tym wykorzystywanie seksualne)Bycie świadkiem znęcania się lub wiktymizacji (i poczucie, że nie można tego zgłosić, gdy inni żołnierze byli w to zaangażowani)

W wojsku (i jest to prawda we wszystkich krajach) istnieje kultura, która piętnuje zaburzenia zdrowia psychicznego. Żołnierze są uwarunkowani, aby być twardymi, odpornymi i zdolnymi do radzenia sobie z czymkolwiek, o co są proszeni w służbie naszego kraju. I oczekuje się, że będą w stanie poradzić sobie z wpływem cicho i niezależnie od tego, co widzą, i co muszą zrobić w linii służby.

Cierpienie w milczeniu z powodu chorób psychicznych

Jeśli chodzi o przepisy prawne, wojsko amerykańskie zapewnia pełną opiekę zdrowotną dla żołnierzy i kobiet w służbie. Wielu z nich obawia się jednak, że jeśli powiedzą coś o swoich doświadczeniach, ich praca może być "zagrożona". Jeśli szukają leczenia zdrowia psychicznego w wojsku, wielu czuje, że będą one na czarnej liście, i zapobiec wzrostowi w szeregach. Walka o naszych weteranów jest prawdziwe. Administracyjnie i kulturowo w wojsku, są konsekwencje za bycie "whistleblower"

Weterani czują się bezsilni, gdy zaczynają doświadczać problemów ze zdrowiem psychicznym. Mogą izolować się od członków rodziny i przyjaciół. Jest to powszechne, ponieważ wielu z nich nie chce wydawać się agresywnymi lub mieć emocjonalne wybuchy wokół ludzi, których znają i kochają. Wynikiem tego jest stereotyp "weterana pustelnika", który wycofuje się tak bardzo, jak to tylko możliwe z normalnego życia i relacji z innymi. A taka reakcja oznacza również, że rzadziej szukają oni terapii zdrowia psychicznego, która pomoże im zająć się objawami PTSD lub depresji i poradzić sobie z nimi.

Jak trudne jest życie z PTSD dla amerykańskich weteranów?

Jeśli traumatyczne przeżycia, których doświadczają amerykańscy weterani są tak trudne, dlaczego nie wpływają na nich podczas lat aktywnej służby? Ma. Różnica polega na tym, że są oni otoczeni przez innych ludzi w wojsku, którzy doświadczyli tych samych traumatycznych przeżyć. Nie czują, że różnią się od swoich rówieśników i kolegów z wojska. I faktycznie jest w tym pewien komfort; jest to akceptowane jako część pracy, a oni są otoczeni przez kulturę pracy, która postrzega te traumy jako "normalne".

Po przejściu weterana wojskowego na emeryturę z aktywnej służby, jednak rzeczy się zmieniają. Oczekuje się od nich przejścia z powrotem do życia cywilnego bez przynoszenia ze sobą tego emocjonalnego bagażu. A tak się nie dzieje. Wokół nich jest mniej osób, które rozumieją objawy PTSD. Dotyczy to rodziny i przyjaciół. A ponieważ niewiele osób w ich cywilnych kręgach społecznych mogło doświadczyć traumy, czują, że nikt ich nie rozumie i nie mają z kim porozmawiać.

My. Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast szacuje, że 40,056 weteranów jest bezdomnych każdej nocy. I to nie ma sensu dla nikogo, kto ma członka rodziny, który jest emerytowanym weteranem. Mają oni zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną przez Veteran's Affairs. Istnieją programy, które zapewniają fundusze na przekwalifikowanie zawodowe i inne inicjatywy mające na celu pomoc weteranom w powrocie do cywilnego życia.

Związek między traumą a nadużywaniem substancji przez amerykańskich weteranów

Kiedy zespół stresu pourazowego (PTSD) nie jest rozwiązany dla weterana, mogą oni zwrócić się do nadużywania substancji jako sposób na "odrętwienie bólu". Wojskowi nie mogą używać marihuany podczas służby czynnej i często są poddawani testom na obecność narkotyków. Jednak po przejściu na emeryturę, z wyniszczającymi objawami choroby psychicznej, wielu z nich sięga po narkotyki lub alkohol (lub oba), aby poradzić sobie z traumą.

Alkohol i zażywanie leków na receptę to dwa najczęstsze rodzaje nadużywania narkotyków po zakończeniu czynnej służby. Objawy stresu pourazowego, które mogą wystąpić u weteranów, obejmują:

    Bezsenność i złe snyFlashbacks (na jawie i podczas snu)Trudności z koncentracjąProblemy z pamięciąPoczucie niskiej wartości własnejProblemy z bliskimi związkami (rodzina, przyjaciele i partnerzy)Zachowania autodestrukcyjne.

Czasami żołnierze są proszeni o robienie rzeczy, które są sprzeczne z ich kodeksem moralnym. Rzeczy, których nie uważają za słuszne w pewnych okolicznościach. Potrzeba szczególnego i silnego rodzaju człowieka, aby być uwarunkowanym do służby wojskowej. Fakt, że niektórzy weterani doświadczają wyniszczających, długotrwałych objawów zdrowia psychicznego nie jest zaskakujący.

Wyzwania, przed którymi stoją weterani z możliwością zatrudnienia i stygmaty dotyczące emerytowanych żołnierzy

Z burzą emocjonalnych reakcji na wyzwalacze, które przypominają im o traumatycznych przeżyciach z przeszłości, niektórzy weterani zwracają się ku nadużywaniu narkotyków i alkoholu, aby znieczulić niepokój. Starają się unormować swoje doświadczenia emocjonalne, aby móc pracować zarobkowo. Aby zmniejszyć wskaźnik nastroju depresyjnego, drażliwość, strach, i nieufność i spróbować zintegrować się z powrotem do życia cywilnego. I nie jest to dla nich łatwe.

Weterani często czują się niezrozumiani. Hollywoodzkie filmy i kultura popularna utrwaliły obraz weteranów z przemocą lub zaburzeniami emocjonalnymi. Pomyśl o "Czasie Apokalipsy" lub "Rambo: Pierwsza krew". Obraz weterana z poważnymi i prawdopodobnie niebezpiecznymi problemami psychicznymi tworzy niedokładny obraz ich zmagań.

Społeczne i popkulturowe piętno na weteranach oznacza również, że mogą oni mieć trudności ze znalezieniem pracy po opuszczeniu amerykańskiego wojska. Skuteczne zarządzanie PTSD i TRD w dłuższej perspektywie wymaga współczującego pracodawcy. Takiego, który pozwoli pracownikowi weteranowi uczęszczać na wizyty lekarskie i terapię poznawczo-behawioralną. A kiedy objawy stają się zbyt przytłaczające, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okresowe "dni zdrowia psychicznego" i zwolnienia lekarskie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tworzenie przyjaznego środowiska pracy dla weteranów

Ale nie tylko pracodawca musi być empatyczny i wspierać weteranów w ich powrocie do pracy. Inni pracownicy i rówieśnicy w miejscu pracy potrzebują edukacji i zrozumienia objawów PSTD i TRD. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów niepełnosprawności, należy je uwzględnić, aby pomóc weteranowi wyleczyć się i pozostać zatrudnionym. Tak silne są popkulturowe błędne przekonania na temat weteranów, że ich współpracownicy mogą się ich bać. Bez powodu.

To może być powód, dla którego niektórzy weterani często zmieniają pracę. Wyobraź sobie, że masz współpracowników, którzy myślą, że może "pstryknąć" w każdej chwili. Nawet jeśli weteran dobrze radzi sobie z objawami, stygmatyzacja i obawy utrzymują się. Według dr Andrei Finlay, z Center for Innovation to Implementation w VA Palo Alto Health Care System, większość zarzutów karnych dotyczących weteranów jest związana z nadużywaniem narkotyków, a nie z przestępstwami z użyciem przemocy. A zwiększony wskaźnik nadużywania narkotyków jest związany z nierozwiązanymi potrzebami w zakresie zdrowia psychicznego, w tym z zespołem stresu pourazowego.

Tradycyjne terapie nie sprawdzają się w przypadku depresji opornej na leczenie (TRD)

Niektóre przypadki depresji klinicznej nie reagują na leki przeciwdepresyjne. Istnieją dwie klasy leków przeciwdepresyjnych dostępnych w leczeniu depresji o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Niektóre z typowych metod stosowanych w terapii obejmują:

    Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI's)Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRIs)Atypowe leki przeciwdepresyjneTrójcykliczne leki przeciwdepresyjneInhibitory monoaminooksydazy (MAOIs)

Wielu pacjentów nie reaguje na normalne plany leczenia depresji. Inni pacjenci nie są w stanie poradzić sobie z efektami ubocznymi stosowania leków, a terapia jest nieskuteczna. Jednym z najlepszych podejść do depresji opornej na leczenie jest połączenie leczenia psychoterapeutycznego i leków przeciwdepresyjnych. Jednak nie zawsze to działa. U takich pacjentów utrzymują się zagrażające życiu objawy obniżonego nastroju, a czasem myśli samobójcze.

Amerykańscy weterani przechodzą na emeryturę z nierozwiązanymi problemami TRD i PTSD

Objawy traumy mogą się nasilić po przejściu na emeryturę. Tak wynika z kilku badań klinicznych przeprowadzonych na weteranach z zespołem stresu pourazowego. Jedną z rzeczy związanych z traumą jest to, że "pozostawanie zajętym" może czasami pomóc. Może rozpraszać jednostkę, co pomaga uczynić objawy traumy nieco łatwiejszymi do opanowania. Ale po przejściu na emeryturę, kiedy poziom aktywności spada, PTSD może w rzeczywistości zwiększyć nasilenie.

Co to oznacza dla amerykańskich weteranów, u których zdiagnozowano PTSD? Oznacza to, że wkraczają oni w wiek emerytalny z problemami zdrowia psychicznego, które nie zostały rozwiązane. Stawiając czoła wyzwaniom związanym z brakiem zatrudnienia po zwolnieniu z wojska, wielu weteranów nie jest finansowo przygotowanych do przejścia na emeryturę. Szacuje się, że aż 7% weteranów w Stanach Zjednoczonych żyje na granicy ubóstwa lub poniżej niej.

Czynniki te przyczyniają się do zwiększonego wskaźnika samobójstw wśród amerykańskich weteranów w skali kraju. National Veteran Suicide Report (2019) podał, że ponad 6 000 weteranów umiera co roku z powodu samobójstwa. Średnia liczba dziennych samobójstw weteranów wzrosła z 86,6 do 124,4 od 2005 do 2017 roku. Weterani z nierozwiązanymi problemami ze zdrowiem psychicznym.

Czy leczenie ketaminą pomoże weteranom uwolnić się od PTSD i TRD?

Wybrana liczba weteranów otrzymywała syntetyczną terapię ketaminową w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Syntetyczny lek znany jako esketamina jest pierwszym nowym leczeniem depresji oczyszczonym do użytku klinicznego.

W grudniu 2019 roku 15 weteranów otrzymało zgodę na leczenie za pośrednictwem systemu opieki zdrowotnej VA. Esketamina to spray do nosa opracowany przez firmę Janssen o nazwie Spravato. Został on udostępniony za pośrednictwem 7 z łącznej liczby 1200 szpitali leczniczych VA w kraju. Użycie Spravato zostało zatwierdzone tylko do klinik, które miały doświadczenie z ketaminą i zdolność do ścisłego nadzoru nad użyciem. Weterani otrzymają dwie dawki tygodniowo w ramach jednomiesięcznego planu leczenia, w połączeniu z poradnictwem psychoterapeutycznym.

W jaki sposób ketamina i leki syntetyczne, takie jak Esketamina, mogą pomóc weteranom wyleczyć się z zespołu stresu pourazowego? Badania kliniczne nad lekami psychodelicznymi w leczeniu zaburzeń psychicznych nie są nowe, ale w Stanach Zjednoczonych nabierają rozpędu. Ketamina została dopuszczona do stosowania poza wskazaniami w leczeniu opornego na leczenie MDD. Istnieją badania, które wykazały, że efekt terapeutyczny działa, przez wiele tygodni po zakończeniu leczenia.

Jak działa ketamina?

Ketamina tłumi aktywność receptora NMDA. Wykazano również w badaniach klinicznych, że pomaga odwrócić fizjologiczny wpływ silnego przewlekłego stresu i traumy u pacjentów. Dla pacjentów poddawanych terapii ketaminowej jest to szansa na uzyskanie jasności i ocenę traumatycznych przeżyć w stanie relaksu. Według niektórych badań, pacjenci po ketaminowej "podróży" są bardziej otwarci na terapie poznawczo-behawioralne.

Kanada zalegalizowała kliniki ketaminy w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego. Ketamina pozostaje w Kanadzie substancją kontrolowaną. Pacjenci z PTSD lub ciężką depresją oporną na leczenie nadal mogą o nią poprosić. A FDA ściśle monitoruje badania kliniczne terapii ketaminowych w Kanadzie i na całym świecie, pod kątem bezpieczeństwa i protokołów podawania leków.