Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Marihuana wolna od mitów

Marihuana jest przedmiotem licznych dyskusji, a ponieważ kwestie związane z jej paleniem są gorącym tematem już od lat, niemal każda osoba ze świata polityki, kultury i sportu miała już okazję wypowiedzieć się na jej temat. Również my często jesteśmy przekonani, że konopie nie mają przed nami tajemnic, a żadna informacja na ich temat nie jest nas w stanie zaskoczyć. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

liść marihuanyWiele wskazuje na to, że nasza pewność siebie nie ma wcale aż tak dużych podstaw. Sama marihuana to wysuszone żeńskie kwiaty konopi. Najpopularniejszym sposobem jej zażywania jest palenie, a mówiąc o jego efektach wymienia się najczęściej zwiększenie wrażliwości zmysłów, pogłębienie uczuć oraz poczucie relaksu w połączeniu z lekką dezorientacją.

Najważniejszym składnikiem marihuany jest THC i to właśnie jego zawartość ma największy wpływ na doznania, jakie nam towarzysza podczas palenia „trawki”. Trudno przy tym odpowiedzieć na pytanie o to, jaki typ osób pali marihuanę. Tak naprawdę, sięgają po nią osoby w każdym wieku, reprezentujące każdą grupę społeczną. Nie można przy tym spojrzeć na człowieka i określić, że mamy do czynienia z palaczem marihuany. Co więcej, osoby sięgające po konopie mogą znajdować się w naszym najbliższym otoczeniu, choć kontrowersyjność tematu sprawia, że wcale nie muszą się do tego przyznawać.

Najwięcej kontrowersji budzi temat uzależnienia od marihuany, warto więc podkreślić, że marihuana nie przyczynia się do uzależnienia fizycznego. Oczywiście, jeśli sięgamy po nią często, możemy dość łatwo się do niej przyzwyczaić tak samo, jak przyzwyczajamy się do kawy, słodyczy i korzystania z portali społecznościowych. Nie jest też prawdą, że palenie marihuany jest wstępem do korzystania z twardych narkotyków oraz wstępowania na drogę przestępstwa. Tu warto jednak zwrócić uwagę na problem jej dostępności. Osoby, które po nią sięgają nie mają możliwości legalnego nabycia marihuany, korzystają więc z ofert dealerów narkotykowych, a ci często proponują twarde narkotyki zapewniając, że gwarantują one jeszcze silniejsze doznania. W przeciwieństwie jednak do twardych narkotyków, nie da się umrzeć od marihuany.

marihuanaPsychoaktywne składniki marihuany nie uszkadzają organizmu, choć należy pamiętać o tym, że niezdrowe jest wdychanie każdego dymu, a tym samym również palenie marihuany. Tu problemem jest zawartość substancji smolistych, których niekorzystny wpływ na organizm został potwierdzony naukowo. Warto jednak pamiętać, że palenie papierosów jest bez porównania bardziej szkodliwe dla organizmu, sięga się po nie bowiem zdecydowanie częściej.